klimatizace-11Klimatizaci dnes najdeme téměř ve všech domácnostech. Lidé většinou klimatizaci používají k ochlazování vzduchu v místnostech. Ale je možné ji použít také k vytápění. Právě vytápění klimatizací patří k jednomu z nejekologičtějších způsobů vytápění. Klimatizační zařízení je tak možné využívat po celý rok. V létě k chlazení a v zimě k topení.

Abyste mohli využít klimatizaci k občasnému přitápění, je nutné, aby fungovala na principu tepelného čerpadla. Nejefektivněji klimatizace k vytápění pracují při venkovní teplotě – 5°C. Výhodou přitápění za pomoci klimatizace je vznik okamžitého tepla.

Pokud se obáváte, že bude tento způsob topení finančně velmi náročný, mile vás překvapíme. Oproti známému způsobu přitápění elektrickými přímotopy je účinnost klimatizace při stejném příkonu až trojnásobná.

Přitápění pomocí klimatizace má celou řadu výhod. Jedná se o již zmíněné okamžité teplo, nižší náklady, zbavení vzduchu prachových částic či eliminaci pachu. Během přitápění však mějte na mysli, že klimatizační zařízení nepřivádí čerstvý vzduch a je tak nutné pravidelně větrat.

Uvažujete-li, že si pořídíte klimatizaci nejen k chlazení, ale také k přitápění, je vhodnější si pořídit zařízení v energetické třídě A+++ nebo A++. Jedná se sice o finančně náročnější variantu, která se vám ovšem v průběhu let zaručeně vrátí. Během výběru vhodné klimatizace se zaměřte především na výkon. Podle tohoto čísla poznáte, jak velkou místnost zvládne klimatizace ochladit a vytopit. Dále se zajímejte také o hlučnost. Příliš hlučné klimatizace by totiž mohli být stejně obtěžující jako přílišné horko nebo chlad.

webeesVytápění